www.sailing-dulce.nl

Logboek 2026/3 Zomer en geen Engeland

Veere (26.207)

Veere (26.207)

Maandag 27-07-2026

Hierboven staat de prognose die de NOAA in mei afgaf voor het orkaanseizoen 2026 in de Noordatlantische Oceaan: een zwakker seizoen dan gewoonlijk, 55 procent kans op een seizoen beneden normaal. Dat zou te maken hebben met de opkomende El Niño: 'El Niño conditions tend to support less tropical storms and hurricanes'. Inmiddels is het seizoen op 1 juni jl. begonnen en zijn er twee tropische stormen ontstaan, Arthur (10 juni, in de Golf van Mexico) en Bertha (17 juli, idem) met enige doden en schade langs de kust van de VS.

 

Ondertussen teistert de zwaarste orkaan van dit orkaanseizoen in de Stille Oceaan grote delen van China met extreme regenval en aardverschuivingen. De zware orkaan heet Noul. Voor de komst van de orkaan werden in China zo'n 800.000 mensen geëvacueerd, vooral uit steden. Ook werden veel vluchten en treinritten geannuleerd. Noul is de derde orkaan die China deze maand treft, dat zijn er aanzienlijk meer dan gemiddeld. De afgelopen jaren lag het aantal in de maand juli gemiddeld rond de 1,8. Volgens het Nationale Klimaatcentrum van China heeft dat te maken met enerzijds klimaatverandering en anderzijds de opkomende El Niño, die in de Pacific een andere uitwerking heeft dan in de Atlantische Oceaan.

 

Over doofheid. Het valt ons deze zomer extra op. Bij alle ontmoetingen met vrienden van onze leeftijd valt ons op, net als bij onszelf, dat we allemaal kampen met een afnemend gehoor. Het is vaak wel amusant maar niet altijd. Je ziet dat we onze koppen wat dichter bij elkaar houden en het beste oor naar je toedraaien en dat sommigen opvallen door verkeerd te raden naar wat er gezegd wordt. Ik herinner me dat mijn moeder erg slecht kon gokken wat ze hoorde. Sommigen dragen al gehoorapparaatjes, die overigens nogal eens slecht zijn afgesteld en dus niet helpen. Of je ziet ze je scherp aankijken in een poging tot liplezen, die niet steeds succesvol is. Anderen blijken helemaal niks te horen als je elkaar niet aankijkt. Ach, het is onvermijdelijk, hoe ouder je bent, hoe slechter je hoort.

 

Op weg naar nieuwe warme dagen. Vanmorgen is het overwegend bewolkt en er valt een enkel buitje. Ik loop naar de havenmeester om te vertellen dat we langer moeten blijven vanwege Anna's rugklachten. Dat is geen probleem. Zelf is ze behalve met pijnstillers in de weer met warme kruiken en midalganzalf. Het ziet er vandaag al iets beter uit dan gisteren. Samen maken we een boodschappenlijst en maken een account aan bij de PLUS-Corbijn-supermarkt in het nabije dorp Vrouwenpolder. Vervolgens voeren we een lijst met boodschappen in die - als het goed gaat - morgen tussen 10 en 12 uur bezorgd worden bij de Jachtclub. Benieuwd of dat goed gaat! Voor het avondeten van vandaag hebben we nog wel iets aan boord. Ik maak daarna een lange, landelijke wandeling over een deel van de vestingwallen van Veere en keer terug met een zak Engelse drop voor Anna uit Oma's Snoepwinkel. Daar is ze gek op. Vandaag blijft de bewolking aanwezig maar de temperatuur loopt op naar 24 graden. Naar het begin van dit kwartaal