www.sailing-dulce.nl

Logboek 2026/1 Winter Gorcum en Oostende

Gorinchem (26.016)

Gorinchem (26.016)

Vrijdag 16-01-2026

Trump vervreemdt zich in hoog tempo van zijn kiezers, schreef ik gisteren. En van het westers bondgenootschap, voeg ik vandaag toe. Plus: van de waarheid. Deze week zei hij in een interview met persbureau Reuters dat Oekraïne - dus niet Rusland! - een potentiële vredesdeal ophoudt. Dat moet je toch wel even twee keer lezen. Het is domweg niet waar, we hebben allemaal in de afgelopen weken meegemaakt dat Zelensky wel bewoog, maar dat Poetin geen krimp gaf. 'I think he's ready to make a deal', zei Trump over de Russische leider. 'I think Ukraine is less ready to make a deal'. Hoe komt hij erbij? Zet hier eens tegenover de tekst van een verklaring, die de Russische minister van buitenlandse zaken Lavrov eergisteren deed, namelijk dat in een vredesplan niet alleen de vier oblasts die Rusland al grotendeels veroverd heeft op Oekraïne opgenomen moeten worden, maar tevens een oplossing moet bieden voor 'the issue of the fate of the people living in Crimea, Novorossiya, and Donbas'. Novorossiya? Oftewel Nieuw-Rusland? Dat is een oude droom uit de tsarentijd, een veel groter gebied dat ook de regio's Charkiv, Dnipropetrovsk, Mykolaiv en Odessa omvat en dat Oekraïne geheel van de Zwarte Zee zou afsluiten. Zie hierboven. Het ISW concludeert 'Lavrov’s January 14 reference to Novorossiya is not a new demand but is further evidence that Russia’s demands are greater than those encapsulated in the original 28-point plan'. Inderdaad, ik schreef er al vaker over, in januari 2022, al vóór de invasie van Rusland. Wie houdt hier nu een vredesregeling tegen? Opnieuw lijkt het er sterk op dat Trump en Poetin gemene zaak met elkaar maken.

 

De Financial Times brengt een bericht over een voorstel van de Europese Commissie om voor Oekraïne een ‘lichte variant’ van het EU-lidmaatschap tot stand te brengen, zodat het land op korte termijn kan toetreden. Volgens dat voorstel zou Oekraïne met aanzienlijk minder beslissingsbevoegdheden, zoals geen stemrecht bij EU-toppen of vergaderingen van EU-ministers, nu al kunnen toetreden tot de EU. Dat lijkt me een goede zaak, die wat mij betreft ook mag gelden voor het bedreigde buurland Moldavië. Het is een duidelijk signaal richting het Kremlin dat beide landen tot het democratische kamp behoren. Eind december spraken vrijwel alle EU-leiders nog uit dat toetreding van Oekraïne tot de EU ‘een cruciaal onderdeel van de vredesonderhandelingen’ is. Kennelijk wil Brussel daar nu op vooruit lopen. Wie kraait er meteen zijn bezwaren van de toren? Onze vervelende, dubbel-demissionaire minister van Buitenlandse Zaken David van Weel van de VVD: 'Er zijn altijd dingen die onder druk vloeibaar kunnen worden, maar de criteria wat ons betreft niet’. Hij heeft het niet begrepen, geloof ik. De criteria voor toetreding veranderen niet; er komt alleen iets als een voorportaal met minder rechten.

 

Het geweld tegen de demonstranten in Iran is ongekend. Volgens sommige berichten vielen er al duizenden doden. Trump dreigt met ingrijpen als het regime arrestanten publiek gaat ophangen. Trumps persvoorlichter Karoline Leavitt zegt vandaag op een persconferentie: 'De president heeft vernomen dat vandaag 800 executies die gisteren gepland waren en zouden plaatsvinden, zijn stopgezet'. Daar levert ze geen bewijs voor. Wat gaat Trump doen? 'Alle opties blijven open voor de president', voegde ze toe. Ondertussen zijn Amerikaanse marineschepen onderweg gegaan naar de Perzische Golf. Het Amerikaanse vliegdekschip USS Abraham Lincoln is samen met vier torpedojagers op weg naar de Perzische Golf. Dat meldt onder meer Forbes. De schepen waren tot voor kort actief in de Zuid-Chinese Zee en worden in de loop van volgende week in het Midden-Oosten verwacht. De Amerikaanse marine heeft al luchtverdedigings- en commandofregatten in het gebied.

 

Vandaag is het droog met regelmatig zon. Met een zuidenwindje en 12 graden is het aangenaam. Naar de sportschool. Ik tank het autootje vol en neem deel aan de 26-centactie van de Argos op de Stationsweg. Als het getankte bedrag eindigt op 26 cent maak je kans op een tanktegoed van 260 euro. Daarvoor moet je een foto van de kassabon naar hen opsturen. Nu zit ik in hun mailingbestand. Uitslag iedere vierde dinsdag van de maand. Anna lacht me uit. Net als in de staatsloterij win ik zoiets nooit. Naar het begin van dit kwartaal